Hamilelik Belirtileri Nelerdir?En Belirgin Hamilelik Belirtileri

Hamilelik Belirtileri
Hamilelik Belirtileri

Anne olmaya karar verdiniz ve bebeğinizi beklemeye başladınız. Acaba bebeğiniz de size gelmek için bekliyor mu? Hamile misiniz? Hamile olup olmadığınızı anlamanıza yardımcı olacak bilgiler.

Hamileliğin en önemli 10 belirtisi,

10. Göğüslerde hassasiyet ve şişkinlik

Hamileliğin en erken belirtilerden bir tanesi yükselen hormon seviyelerinden kaynaklı olarak göğüslerde oluşan hassasiyet ve acıdır. Bu acı adet öncesi hissedilenden acının biraz daha aşırı bir versiyonudur. Bu rahatsızlık ilk 3 haftalık dönemden sonra göle görülür bir şekilde yavaş yavaş azalır.

9. Yorgunluk


Aniden yorgunluk mu hissetmeye başladınız? Erken hamilelik dönemindeki yorgunluğa neyin sebep olduğuna dair kesin bir bilgi olmamakla birlikte bu uyku halindeki yorgunluk projesteron seviyesinde oluşan ani yükselmeden kaynaklanıyor olması muhtemeldir. İkinci 3 haftalık döneme girildiğinde kendinizi daha enerjik hissetmeye başlayabilirsiniz fakat yine de bu yorgunluk hamileliğin sonraki dönemlerinde alınan kilolardan kaynaklanan aşırı ağırlıktan dolayı yeniden yaşanır ve bu gibi hamilelik rahatsızlıkları gece uykularını etkiler.

8. İmplantasyon kanaması


Bazı kadınlarda döllenmeden sonraki 11-12 gün süresinde küçük miktarlarda vajinal kanamalar görülebilir. (Adet dönemine yakın zamanlarda) Bu kanama oldukça çık renktedir (kırmızımsı, pembe ya da kırmızı-kahverengi lekelenme) ve yalnızca 1-2 gün sürer. Bu gibi bir kanama veya lekelenme fark ettiğinizde, özellikle bir sancı ile birlikte geldiyse, bu durum hamileliğin bir işareti olabilrceğinden hekiminize başvurmanız önerilir.

7. İç bulantısı ya da kusma

Kadınların büyük bir kısmı döllenmeden 1 ay sonrasına kadar sabah bulantıları yaşamazlar. Şanslı bir azınlık bu dönemi hiç yaşamaz. Fakat bazı kadınlar bu bulantıları hissetmeye biraz daha erken bir dönemde başlarlar ve bu bulantılar sabahları değil, öğlenleri ve geceleri de görülebilir. Kadınların yarısı 2. Trimester başlangıcından itibaren rahatlamaya başlarlar.

6. Kokulara karşı aşırı hassasiyet

Eğer yeni hamileyseniz egzoz dumanı, çöp kokusu veya çeşitli yemek kokularına karşı aşırı bir hassasiyet oluşabilir. Ve bu da mide bulantılarını tetikler. Uzmanlar tarafından bu konularda kesin bir yargıya varılmamış olmasına rağmen bu durum vücut sistemindeki kadınlık hormonu miktarındaki hızlı artışın bir yan etkisi olabilir. Bu dönemde önceden zevkle yediğiniz bir takım yemeklerden uzaklaşabilirsiniz.

5. Karın bölgesinde şişkinlik

İlk hamilelik döneminde oluşan hormonal değişiklikler tıpkı adet öncesi yaşanan şişkinliğe benzer bir şişkinliğe sebep olabilir. Bu sebeple uterus halen oldukça küçük olmasına rağmen giydiğiniz kıyafetler bel bölgesinde sorun çıkarabilir.

4. Sık sık tuvalete çıkma


Hamile kaldıktan kısa bir süre sonra kendinizi sürekli tuvelete taşınıyor halde bulabilirsiniz. Neden? Çünkü hamilelik süresince genellikle vücudunuzda artan kan ve diğer sıvı miktarları böbreklerinizin daha fazla çalışmasına sebep olur. Bu belirti 6 hafta kadar önceden başlayabilir. Ve hamilelik ilerledikçe devam eder ve bebeğinizin büyüdükçe mesanenize yaptığı baskıdan dolayı daha da kötüleşebilir.

3. Adet gecikmesi

Eğer genellikle düzenli olarak adet görüyorsanız ve adetiniz vaktinde olmadıysa, muhtemelen yukarıdaki belirtileri fark etmeden evvel bir gebelik testi uygularsanız. Eğer adetiniz düzenli değilse ve bir adet takvimi tutmuyorsanız, iç bulantısı, göğüslerde hassasiyet ve sık tuvalete çıkma hamile olduğunuza dair önemli ip uçları olabilir.

2. Bazal vücut ısısındaki değişim

Eğer vücut ısınızı takip ediyorsanız ve vücut ısınız 18 gün boyunca yüksekliğini koruyorsa muhtemelen hamilesinizdir.

1. Pozitif gebelik testi sonucu

Gebelik testinin üzerinden belirtmesine rağmen evde yapılan bu gibi testlerin bir çoğu adet gecikmesinden 1 hafta sonrasına kadar hamileliği teşhis etmede yeterli derecede hassas değildir. Bu nedenle böyle bir test uygulayıp negatif bir sonuç alırsanız birkaç gün içerisinde yeniden deneyiniz. Eğer sonuç pozitif ise hemen hekiminizden bir randevu alınız.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !